Niepozorne kuleczki metalu, które z dużą siłą uderzają o podłoże uratowały już niejedną posadzkę😊 Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, że stosujemy to rozwiązanie zarówno na posadzkach nowych jak i na mocno użytkowanych. Zdarzało nam się śrutować obiekty sportowe, dachy, a także powierzchnie metalowe. Metoda śrutowania od lat pozostaje jednak najchętniej wybierana przez właścicieli parkingów i garaży podziemnych 😊

Gdzie warto zastosować śrutowanie betonu?

  1. Posadzki przemysłowe – hale, garaże, magazyny i inne obiekty przemysłowe, na których posadzki wymagają konserwacji z powodu dużego obciążenia. Śrutowanie w magazynach – ma na celu poprawić trwałości odporność powłok żywicznych, a co za tym idzie ograniczenie zanieczyszczenia posadzek.

    Zdj. 1.  i 2. Przygotowanie powierzchni i usuniecie luźnych elementów
  2. Obiekty usługowe oraz użyteczności publicznej – sklepy, hotele, biurowce oraz chodniki, dróżki dla pieszych, parkingi. Śrutowanie tych przestrzeni zapewnia wzmocnienie walorów estetycznych oraz podniesienie jakości posadzki i poprawę bezpieczeństwa użytkowania.

    Zdj. 3. i 4. Śrutowanie powierzchni handlowych w jednym z obiektów Ikea
  3. Obiekty sportowe – różnego rodzaju obiekty sportowe, czyli stadiony, boiska, hale sportowe, korty tenisowe, tory wyścigowe i inne to powierzchnie narażone na zwiększone obciążenie i wymagające bezpiecznego użytkowania, na których metoda śrutowania daje oczekiwany efekt.

    Zdj. 5. i 6. Śrutowanie stadionu w Pile.
  4. Parkingi podziemne – jedno z najpopularniejszych zastosowań! Śrutowanie tych powierzchni znacząco poprawia przyczepność nawierzchni i zapobiec poślizgnięciom, dodatkowo stanowi idealne przygotowanie pod system żywiczny.

    Zdj. 7. i 8. Śrutowanie parkingów podziemnych
  5. Dachy płaskie – śrutowane pełni tu funkcję oczyszczającą i stanowi etap prac umożliwiających odpowiednią impregnację i zabezpieczenia powierzchni dachów.

    Zdj. 9. i 10. Śrutowanie powierzchni dachów – oczyszczenie i przygotowanie pod nowe powłoki.
  6. Rampy/pochylnie zjazdowe – to powierzchnie, na których szczególnie przydaje się efekt zwiększenia przyczepności podłoża i efektu antypoślizgowego.

    Zdj. 11. i 12. Śrutowanie ramp.

Warto zapamiętać:

Śrutowanie betonu jest metodą stosowaną zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków – w zależności od potrzeb i wymagań danego projektu. Jest definiowane jako metoda bezpyłowa, ponieważ urobek jest zasysany przez dedykowany do danej śrutownicy odkurzacz przemysłowy o odpowiedniej mocy.

Jaki efekt daje śrutowanie?

Efekt śrutowania jest widoczny gołym okiem, powierzchnia zostaje zmatowiona i zyskuje bardziej szorstką/chropowatą strukturę. Jest to szczegółnie przydatne na powierzchniach utwardzanych silnymi wibracjami betonu. Ponadto śrutowanie pozwala usunąć najsłabsze elementy betonu bez znacznej ingerencji w jego strukturę, co z kolei przekłada się na zwiększenie nośności posadzki.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy warto zastąpić śrutowanie szlifowaniem lub frezowaniem – zapraszamy do naszych wpisów lub do zakładki oferta:

https://www.obrobka-betonu.pl/2022/11/29/usuwamy-wierzchnie-warstwy-posadzki-czyli-o-modernizacji-twojego-obiektu/

https://www.obrobka-betonu.pl/2022/05/02/subiektywnie-o-srutowaniu-betonu/

https://www.obrobka-betonu.pl/srutowanie-betonu-stali/?PageSpeed=off