Co to jest dylatacja podłogowa?
Dylatacja podłogowa jest to szczelina lub przerwa robocza posadzki, które tworzy się celowo na posadzkach o dużych powierzchniach w celu „usprawnienia pracy” poszczególnych fragmentów/części podłoża wynikających z kurczenia i rozkurczania się materiałów na skutek różnicy temperatur lub np. osiadania budynku, ma to również znaczenie przy różnym obciążeniu poszczególnych części posadzki.
Przymiarka pod wymianę metalowej dylatacji na dylatacje kompozytowe Floorbridge
W jakim celu stosujemy dylatacje podłoża?
Podstawową funkcją dylatacji jest zapobieganie odkształceniom, pęknięciom podłoża i przedłużenie trwałości warstwy wierzchniej/wykończeniowej posadzki, co jest jednoznaczne z wydłużeniem jej żywotności.
Dylatacje Floorbridge tworzą jednolitą powierzchnię z podłożem, co jest szczególnie ważne na obiektach korzystających z wózków systemowych
Jakie są rodzaje dylatacji?
W zależności od umiejscowienia oraz funkcji można wyróżnić dwa podstawowe typy dylatacji podłogowych:
– obwodowa – znajdująca się wokół całej posadzki na styku ze ścianą,
– cięta-wymuszona – nacinanie na 1/3 grubości płyty posadzki w celu kontrolowania ewentualnych spękań
– konstrukcyjna – oddzielająca dwie niezależne płyty posadzki
Warto pamiętać, że w zależności od klasy betonu oraz przeznaczenia posadzki szczeliny dylatacyjne należy rozmieścić w odpowiednich odległościach.
Czym zabezpieczyć szczelinę dylatacyjną, czyli jakie są rodzaje wypełnienia dylatacji?
– stalowe listwy dylatacyjne – najpopularniejsze rozwiązanie na rynku, funkcjonalne chociaż wymagające dużych nakładach finansowych, jego efektywność jest uzależniona od typu użytkowania, najczęstsze problemy w trakcie użytkowania to wykruszenia betonu, curling betonu (spiętrzenie) oraz korozja, co działa negatywnie na efektywność pracy wózków
– listwy dylatacyjne kompozytowe – bardzo trwałe i pozbawione wszelkich elementów metalowych, co wyklucza korozję, wbudowane w posadzkę tworzą z nią monolit, możliwość kilkukrotnego szlifowania oraz pokrycia dowolną żywicą, szeroki wybór rozmiarów. To rozwiązanie najbardziej przyjazne dla wózków pomaga wykorzystać pełen potencjał transportowy strefy dylatacyjnej
– systemy wylewane żywiczne lub mineralne – ekonomiczne rozwiązanie, efekt zapewniony na okres około 2 – 5 lat (możliwość wykruszenia na krawędziach szczeliny dylatacyjnej), duży wybór kolorów i wzorów,
– masy poliuretanowe – stosowane głównie przy dylatacjach ciętych, szybka aplikacja i konkurencyjny koszt wykonania.
Dylatacje a magazyny VNA.
Magazyny wysokiego składowania to obiekty, w których odpowiednia dylatacja odpowiada za szybkość pracy całego obiektu, obniżenie awaryjności i jednoczesne zwiększenie żywotności wózków systemowych oraz stan zdrowia operatorów. Dylatacje Floorbridge zamontowane w magazynach VNA zapewniają możliwość przejazdu wózków z pełną prędkością. Wynika to z tego, że tworzą jednolitą powierzchnię z posadzką i przejazd po nich nie generuje żadnych drgań.
Dylatacje Floorbridge zamontowane w magazynie VNA
Nasze rekomendacje!
W zależności od potrzeb klienta rekomendujemy dylatacje kompozytowe firmy FloorBridge, austriackiego producenta i pioniera na rynku tego typu rozwiązań. O zaletach naszych dylatacji możecie przeczytać tutaj:
Ponadto odpowiadając na potrzeby naszych klientów często wykonujemy również dylatacje poliuretanowe oraz żywiczne wykorzystując sprawdzone materiały wiodących na rynku producentów.
Dzięki ogromnemu doświadczeniu mogliśmy zbudować wysoko wyspecjalizowaną ekipę, która zajmuje się głównie dylatacjami, a co za tym idzie służymy doradztwem opartym na wiedzy i doświadczeniu.
Przygotowanie podłoża pod montaż dylatacji kompozytowych
Wykucie metalowej dylatacji oraz montaż naszego produktu
Dylatacje konstrukcyjne garażowe gwarancja 100% pewność szczelności oraz możliwość
montażu po łuku bez żadnych przerw technologicznych.