Jakie są trzy podstawowe metody usuwania wykładzin z betonu?
Możemy wyróżnić następujące metody usunięcia wszelkich okładzin z betonowych powierzchni:
- mechaniczna,
- chemiczna,
- termiczna.
W tym wpisie skupimy się na tej pierwszej i przedstawimy rozwiązania, które osobiście sprawdziliśmy.
Jak zerwać wykładzinę z posadzki betonowej?
W celu mechanicznego usunięcia wykładziny z powierzchni betonowej możemy zastosować jedno z poniższych rozwiązań:
- zastosowanie zrywarki przemysłowej, która jest wyposażona w różnego rodzaju końcówki, blachy, zrywaki, dzięki którym odrywa wykładzinę od posadzki betonowej wraz z warstwą mocującą. Stosujemy zrywarki spalinowe oraz akumulatorowe w zależności od możliwości wentylacji pomieszczenia, w którym prowadzone są prace.
- wykorzystanie młotków pneumatycznych – narzędzia pneumatyczne pozwalają na precyzyjne zrywanie niechcianej wykładziny bez ingerencji w posadzkę betonową.
- użycie młotów elektrycznych – młoty elektryczne można z powodzeniem wykorzystać do usuwania wykładzin pod warunkiem odpowiedniego doboru osprzętu, co zniweluje powstanie ewentualnych ubytków w betonie.
Wykładzina zerwana – co dalej?
Po usunięciu wykładziny i wstępnym posprzątaniu podłoża można przystąpić do dalszego etapu prac, czyli oczyszczenia posadzki betonowej z resztek kleju i innego typu zabrudzeń.
Najczęściej rekomendujemy wówczas szlifowanie lub śrutowanie, rzadziej frezowanie – w zależności od poziomu zanieczyszczenia posadzki.
Więcej na temat remontu posadzki: https://www.obrobka-betonu.pl/2023/07/31/krok-po-kroku-jak-przeprowadzic-renowacje-posadzki-przemyslowej/
Do lektury na temat szlifowania zapraszamy tutaj: https://www.obrobka-betonu.pl/2023/07/19/podstawowe-techniki-metody-szlifowania-i-polerowania-betonu/
Wszystko o śrutowaniu tu: https://www.obrobka-betonu.pl/2023/04/20/srutowanie-czyli-jak-szybko-i-ekonomicznie-oczyscic-posadzke/
Zdj.1,2 – zrywarka przemysłowa – idealna do usuwania różnego typu wykładzin z dużych powierzchni.
Zdj. 3,4 – dobór odpowiedniej końcówki znacznie wpływa na tempo i jakość prac.
Zdj. 5,6 – młot elektryczny z odpowiednim osprzętem.
Zdj. 7 – młot pneumatyczny