Przeprowadzenie renowacji posadzki przemysłowej wymaga starannego planowania, odpowiednich narzędzi oraz wiedzy na temat odpowiednich technik i materiałów. Poniżej przedstawiam krok po kroku ogólny przewodnik, jak przeprowadzić taką renowację:

Krok 1: Przygotowanie powierzchni – dostępność

Zdj. 1,2 – Należy zadbać o dostępność posadzki.

Przygotowania do renowacji posadzki rozpocznij od przygotowania posadzki, usuń z niej zbędne elementy (oczywiście w miarę możliwości), wszystko po to, aby można było rzetelnie przeprowadzić krok 2.

Krok 2: Ocena stanu posadzki – poproś o oględziny

Skrupulatnie zbadaj stan posadzki przemysłowej, aby określić, jakie obszary wymagają renowacji. Sprawdź poziom i rodzaj zanieczyszczeń (oleje, tłuszcze, farby, pył, itp.) oraz poziom istniejących uszkodzeń takich jak: pęknięcia czy dziury. Jeśli nie potrafisz samodzielnie oszacować stanu posadzki i zdecydować się na odpowiednią metodę renowacji posadzki przemysłowej już na tym etapie możesz poprosić o oględziny posadzki i doradztwo.

Krok 3: Wybór odpowiedniego wykonawcy, materiałów i narzędzi

Zdj. 3,4 – Dojeżdżamy  na oględziny posadzki do klienta

Na podstawie oceny stanu posadzki, wybierz odpowiedni sposób renowacji. Nie musisz sam decydować, jeśli nie zdecydowałeś się na doradztwo wcześniej, to jest odpowiedni moment. Istnieje szeroki wachlarz rozwiązań w zależności od efektów, jaki chcesz osiągnąć oraz od przeznaczenia posadzki. Nasza firma służy wsparciem merytorycznym, które jest bezpłatne. W zależności od tego, jaką powłokę wierzchnią chcesz położyć: może to być na przykład epoksydowa powłoka, poliuretan, wylewka cementowa czy inne specjalistyczne powłoki – dobierzemy odpowiedni sposób mechanicznej obróbki podłoża.

Krok 4: Usunięcie powłok i starych materiałów z wykorzystaniem odpowiedniej metody.

Zdj. 5,6,7 – usuwanie wierzchnich powłok poprzez kucie i zrywanie

Stare powłoki lub materiały na posadzce przemysłowej trzeba usunąć. Ten krok wykonuje się stosując odpowiednie metody mechanicznego ścierania, szlifowania, frezowania, śrutowania, zrywania itp. Dobór techniki zależy od aktualnego stanu posadzki oraz od wybranej powłoki docelowej.

Krok 5: Wyrównanie i przygotowanie posadzki pod nowe powłoki.

Zdj. 8,9 – Przygotowanie pod nowe warstwy poprzez szlifowanie i śrutowanie

Przed nałożeniem nowej powłoki, wykonaj wszelkie niezbędne prace np. uzupełnienie znacznych ubytków lub dokonaj wyrównania i oczyszczenia np. poprzez szlifowanie lub śrutowanie, aby posadzka była gotowa do aplikacji nowego materiału. Najczęściej rodzaj powłoki wierzchniej ustala się już na etapie usuwania starych powłok.

Krok 6: Aplikacja nowej powłoki

Zgodnie z instrukcjami producenta, nałóż nową powłokę na posadzkę przemysłową. Upewnij się, że dokładnie przestrzegasz zaleceń dotyczących grubości warstwy i sposobu aplikacji.

Krok 7: Wykończenie

Na tym etapie również może Ci pomóc specjalista. Po nałożeniu powłoki należy pozostawić posadzkę do odpowiedniego czasu schnięcia. Panujące warunki atmosferyczne mają znaczący wpływ na czas schnięcia. W razie potrzeby wykonaj wykończenie, takie jak naniesienie powłoki ochronnej czy antypoślizgowej.

Krok 8: Monitorowanie i konserwacja

Po zakończeniu renowacji monitoruj posadzkę, aby upewnić się, że powłoka utrzymuje się w odpowiednim stanie. Przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących konserwacji, aby przedłużyć trwałość posadzki.

Krok 9: Bezpieczeństwo

Zdj. 10, 11 – Dbamy o bezpieczeństwo osób i mienia.

Podczas renowacji posadzki przemysłowej należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednich środków bezpieczeństwa dla siebie i pracowników oraz mienia np. gdy jest to posadzka na hali produkcyjnej. Należy stosować odpowiedni sprzęt ochronny, wentylację i inne zabezpieczenia. Wykonując renowację posadzki przemysłowej stosujemy odkurzacze, a w pomieszczeniach zamkniętych wykorzystujemy urządzenia zasilane akumulatorowo. Stosujemy również wszelkie środki chroniące ludzi i sprzęt.

Ważne jest, aby podczas renowacji posadzki przemysłowej przestrzegać przepisów i zaleceń dotyczących używanych materiałów i technik. Każdemu Klientowi przesyłamy Ogólne Warunki Realizacji, w których jasno określamy wymagania dotyczące warunków prowadzenia prac, dzięki czemu przebiegają one terminowo i w założonym czasie.