Jakimi narzędziami badać posadzkę?

Naszymi podstawowymi narzędziami do badania posadzki jest Młotek Schmidta oraz pull-off.

Ten pierwszy nie przypomina narzędzia jakim jest młotek budowlany 😉, nazwa wywodzi się od nazwiska jego wynalazcy – Ernesta Schmidta ze Szwajcarii, który w 1948 roku wynalazł urządzenie zwane również sklerometrem, betonoskopem czy twardościomierzem. Młotek ten jest poręczny, waży około 1 kilograma i działa na zasadzie dynamicznej metody pomiaru zmiany energii bijaka po odskoku od badanej powierzchni. Wartość odbicia jest odczytywana bezpośrednio ze skali, a otrzymane wyniki są przekładane na parametry właściwe dla wytrzymałości betonu.

Młotek Schmidta służy do pomiaru sprężystości i wytrzymałości danej powierzchni, ponadto umożliwia szybkie badanie jej twardości i odporności na penetrację.

 

 

 

 

 

 

 

Pull-Off jest bezpośrednią metodą badawczą, która jest wykorzystywana bezpośrednio na powierzchni posadzki. Polega na zamontowaniu grzybka/krążka pomiarowego, najczęściej o średnicy 50 mm (im grubsza warstwa, tym większy krążek – nawet do 75mm).   Na końcu, należy odciąć tworzywo wokół miejsca pomiarowego. W przypadku sprawdzania wytrzymałości na rozciąganie betonu należy pamiętać o tym, że  nacięcie warstwy badanej powinno być nie mniejsze niż 15 mm.

Pomiar zostaje zrealizowany, kiedy następuje oderwanie krążka/grzybka od sprawdzanego podłoża.
Wynik pomiaru wyraża się w mega-paskalach (MPa), czyli jest to siła z jaką odrywa się nacięte kruszywo dzielona przez powierzchnię naciętą.

Po co badać posadzkę?

Dlaczego właściwie Ci o tym mówimy, skoro jako nasz klient zamawiasz po prostu usługę obróbki betonu?

Lubimy, kiedy jesteś zadowolony z naszych usług, lubimy, kiedy masz pewność, że wszystkie prace przyniosą spodziewany efekt, a środki zostały rozsądnie spożytkowane. Badania daje Ci pewność, że po przeprowadzeniu remontu posadzki będzie Ci ona długo służyć bez konieczności ponownego inwestowania w nią!

Case study 1

Załóżmy, że kupiłeś lub wynająłeś powierzchnię przemysłową, otrzymałeś informację na temat klasy betonu na posadzce, ale… nie masz pewności ani gwarancji czy jest ona prawdziwa, bo nie jesteś w stanie tego stwierdzić na oko… Oczywiście możesz zlecić wykonanie ekspertyzy, którą później wrzucisz na dno szuflady lub możesz po prostu zlecić nam remont posadzki z informacją, że nie wiesz na pewno, jaka to klasa betonu… Dobierając najbardziej optymalną metodę do efektu, jaki chcesz osiągnąć, zbadamy posadzkę i zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązania tak, dobrana metoda – szlifowania, frezowania, śrutowania czy zrywania, była efektywna!

W naszej praktyce stosujemy Młotek Schmidta, kiedy chcemy:

– zbadać strukturę (jednorodność)posadzki betonowej,

– określić wytrzymałość betonu na ściskanie,

– wydzielić w konstrukcji betonowej miejsca o pogorszonej jakości.

– sprawdzić jakość jednego elementu konstrukcji względem drugiego.

 

 

 

Case study 2

Sytuacja druga – planujesz położyć żywicę na swojej posadzce, ale nie masz pewności czy wybrana przez Ciebie metoda obróbki jest wystarczająca, czy po przeprowadzeniu podstawowego szlifowania czy śrutowania powierzchnia została odpowiednio przygotowana… Ryzykujesz i liczysz się z opcją ponownego wydatku, jeśli żywica zacznie odchodzić lub, jeśli jesteś typem przezornym, na wszelki wypadek ponosisz dodatkowe koszty, zdejmujesz grubszą warstwę, aby mieć pewność, że żywica będzie się właściwie zachowywać w trakcie jej nakładania oraz później, w trakcie eksploatowania posadzki… Aby nie dopuścić do takiej sytuacji również masz dwa wyjścia… wróżenie z fusów lub zdanie się na nasze badanie.

Pull-off na starcie pokazuje czy beton ma odpowiednia wytrzymałość, czy trzeba obrobić daną powierzchnię mocniej lub głębiej. Pozwala również potwierdzi czy wykonanie wstępnej obróbki jest wystarczające i można na tym zakończyć prace, czy też należy wykonać kolejne etapy. Co zyskujesz? Pewność!!!  Pewność, że prace będą zoptymalizowane pod każdym względem: efektywności, jakości i kosztów!

Pull -off stosujemy w celu:

– zbadania poziomu spojenia wierzchniej warstwy  z podłożem,

– oceny przyczepności warstw konstrukcji do podłoża poprzez odrywanie,

– określenia wytrzymałości betonu na rozciąganie,

–  wskazania możliwości naprawy powierzchniowej posadzki.

 

 

 

 

 

 

 

Badanie młotkiem Schmidta oraz pull off możesz zamówić u nas, aby sprawdzić, jaką posadzką dysponujesz (nie wydajemy certyfikatów, wyniki badań mają charakter informacyjny, służą optymalizacji procesów i prac wykonywanych na posadzce) lub możemy Ci je wykonać w ramach próby na etapie planowania realizacji.

Planujesz remont posadzki: frezowanie, śrutowanie, zrywanie wykładzin, szlifowanie??? Rekomendujemy zbadanie posadzki w celu doboru najodpowiedniejszej metody obróbki betonu.